Szybko czy zdrowo? Koniec dylematów!
Zwykle musimy wybierać, czy zjeść szybko, czy zdrowo. Na co dzień pochłania nas praca, a nasze możliwości wyboru codziennego lunchu lub obiadu ogranicza lokalizacja biura, czas i finanse. Na szczęście nowoczesne restauracje kuszą coraz większym wyborem nowo powstających miejsc, gdzie zjeść można w miarę szybko i zdrowo. Na szczęście - bo dobrze przygotowane, bogate w witaminy i minerały jedzenie nie jest fanaberią, tylko gwarancją zdrowia i dobrego samopoczucia.
Gwarancja jakości według szefa kuchni
Szef kuchni restauracji Krakowskie Przedmieście, lokalu znajdującego się w zabierzowskim Business Parku koło Krakowa, podkreśla najważniejsze czynniki, dzięki którym przygotowywane posiłki są zdrowe i najlepszej jakości. Według niego istotną kwestię stanowi profesjonalne podejście kucharzy do wykonywanej pracy, dzięki któremu smak, wygląd i właściwości dietetyczne podawanej potrawy pozostają bez zarzutu.
Jeśli chcesz jeść zdrowo, to wybieraj tylko świeże składniki. Ryby, mięsa i warzywa najlepszej jakości to jednak nie wszystko. Przygotowanie posiłku bezpośrednio przed podaniem ma olbrzymie znaczenie nie tylko dla walorów smakowych potrawy, lecz także jej właściwości odżywczych. Edward Pałka, szef kuchni Lunch Bar Dollar nie wyobraża sobie, by dania w jego lokalu były odmrażane (jak na przykład pierogi), a składniki "podrasowywane". Wzdryga się na myśl, że mięsa będące podstawą wielu dań mogłyby być "kolorowane" czy też, że miałby serwować tortille z przetwarzanych składników. Jeśli choć raz klient zetknąłby się z podobnym traktowaniem z naszej strony, osobiście odebrałbym to jako upokorzenie - mówi. Nie każdy jednak kucharz może się poszczycić tak bogatym doświadczeniem. Edward Pałka pracował między innymi w Holiday Inn w Krakowie, w restauracji rosyjskiej w Paryżu, w Hotelu Continental oraz w Hotelu Forum w Krakowie, a także był szefem kuchni w Krakow Valley Golf & Country Club oraz w Grand Hotelu. Szkoda także, że nie każda restauracja stosuje tak rygorystyczny kodeks. W "Kuchennych Rewolucjach" Magda Gessler nieustannie demaskuje przeróżne karygodne praktyki. Mając wątpliwości co do funkcjonowania lokalu "od kuchni" nie możemy być pewni jakości posiłków.
Nic "na skróty" - podpatrujemy pracę kucharzy
Kucharz jest mistrzem ceremonii. To jego praca sprawia, że posiłek, który otrzymujemy, zachwyca nas lub nie. Nie każdy z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, że praca kucharza jest jedną z wielu składowych jakości poszczególnych potraw. Tajemnice dobrego posiłku odkrywa przed nami szef kuchni Krakowskiego Przedmieścia: Dla mnie ważne jest, by kucharz potrafił pracować w grupie, która wspólnie operuje na sukces produktu finalnego. Jeśli klient przychodzi za tydzień do naszego lokalu i zamówi po raz drugi kaczkę, to nie wyobrażam sobie sytuacji, by została podana inaczej niż o tym samym smaku, w tym samym ułożeniu. To prawda - czyż nie jest tak, że raz zasmakowane danie chcemy otrzymać właśnie takie, jakie zaserwowano nam poprzednio?
Szef szefowi nie równy, czyli co sprawi, że wrócisz po więcej
Podpatrując zaplecze nie możemy zapominać o wielkim dowodzącym - czyli szefie kuchni. To dzięki niemu dostajemy do rąk ciekawe menu, to on pilnuje, aby zamawiać najwyższej jakości składniki. Jednak - szef kuchni, który nie liczy się ze zdaniem pozostałej załogi jest niczym. Dbamy wspólnie o finalny produkt, czy to jest wesele, czy bankiet. Przez cały poprzedni sezon brałem udział w przygotowaniach do uroczystości weselnych i zabierałem tam swoich pomocników po to, by jak najwięcej im przekazać nie tylko wiedzy kulinarnej, ale również pasji, zamiłowania do sztuki kulinarnej - mówi Edward Pałka.
Dobry szef kuchni ma świadomość, że restauracja jest organizmem, który funkcjonuje jako całość. Wszystko zaczyna się od szefa kuchni, który zamawia dobry towar, przez kelnera, który widzi gościa, dostrzega jego potrzeby i zachęca go do spróbowania lokalnych specjalności po samą atmosferę panującą w lokalu - dodaje szef kuchni Lunch Bar Dollar. Kiedy to wszystko się zgadza ? wracamy po więcej.
Ty decydujesz, kucharze zaskakują
Chcemy jeść smacznie, zdrowo, ale i oryginalnie. Dobra kuchnia zachęca własną "wisienką na torcie", czyli tym, czego brakuje w smaku nawet tych samych potraw w innych lokalach. Edward Pałka ma tego pełną świadomość: Wiemy przykładowo, że mamy wykonać potrawę z kaczki. Tę potrawę można przygotować zgodnie z przepisem, lecz ów rodzaj swobody w dekorowaniu, wzbogacaniu smaku czy też zwiększaniu walorów zewnętrznych, jest kreowany przez wiedzę i doświadczenie kucharza.
Doświadczony, ale otwarty na pomysły kucharz i szef kuchni wsłuchuje się w nasze potrzeby. W końcu to dla nas, klientów, kulinarny maestro tworzy swoje dzieła. Oferta tworzona na papierze pozostaje tylko niewyraźną informacją. Dopiero spotkanie w naszym lokalu, ugoszczenie naszymi specjalnościami sprawia, że klient doświadcza naszych możliwości. W takich okolicznościach, możemy dokładniej wsłuchać się w potrzeby klienta, przedstawić nasze sugestie. Właśnie taka rozmowa jest w stanie zmienić menu na daną uroczystość nie do poznania. Dlatego też uważam, że należy rozmawiać z każdym indywidualnie - mówi Edward Pałka, oddalając się, by zasięgnąć opinii kolejnego klienta.
Posiłek zwykle kończymy deserem, zatem na deser wybierzcie to, co lubicie najbardziej - sernik Grand Hotel z czekoladową polewą, creme brulée, a może tartę owocową z sosem malinowym...
Sprawdźcie pozostałe propozycje na http://www.krakowskieprzedmiescie.eu - i wróćcie po więcej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz